+90 552 169 47 47

Antik Mısır’da hem erkeklerin bununla birlikte bayanların belirli güzellik sırları vardı. Onlar için ciltlerine ve saçlarına özen işaret etmek günlük hayatın mühim bir parçasıydı. Çoğumuz Antik Mısır halkının dış görünümlerine itina gösterdiklerini bilsek de tam olarak neler yaptıklarını bilmiyoruz. Bazı güzellik rutinlerinin hala kullanılabilir olduğunu duyunca oldukca hayret edeceksiniz. İşte Antik Mısır halkının kusursuz görünmelerine destek olan o güzellik sırları…

1. Yağ bazlı makyaj malzemeleri üretiyorlardı Antik Mısır dendiği vakit hepimizin aklına gözleri sürmeli insanlar geliyor. Gerçekten de o dönemlerde sürme sürmek günlük yaşamın basit bir parçasıydı ve mutlaka güneşten korunmak için ten makyajı yaparlardı. Günümüzde de birçok firmanın makyaj ürünlerini yağ bazlı ürettiğini biliyoruz. Bu durumun en önemli nedenlerinden ilki yağ bazlı ürünlerin cildi daha uzun zaman genç tutması. Yani kırışıklık oluşumunu bir müddet daha erteleyebilmesi.

2. Süt ve bal maskesi vazgeçilmezleriydi Efsanevi Mısır Kraliçesi Kleopatra, cildini genç ve canlı tutabilmek adına için süt ve bal kullanıyordu. Bu kolay ve uygun fiyatlı ürünleri cilt bakım rutininize dahil etmek, kusursuz bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir. Bal, sivilce oluşumunu önleyecek kadar kuvvetli antibakteriyel özelliklere haizdir. Süt ise cildinizi müessir bir biçimde nemlendirir.

3. Kepekle savaşmak için kına kullanıyorlardı Antik Mısır halkında yaşayan insanlar saçlarını düzenli olarak kına ile boyarlardı. Bu organik saç boyasının sağlığa birçok faydası olduğu biliniyor. Kınanın mantar önleyici özelliği sayesinde insanlar kepek problemi yaşamaz ve saç dökülmesini en aza indirirlerdi. Ayrıca saçınızı yumuşak ve parlak tutmakla birlikte erken beyazlamanında önüne geçebilir.

4. Bol köpüklü banyo yapıyorlardı Günümüzdeki reklamlar, deodorant kullanmadığımız zamanlarda oldukça kötü kokacağımız algısını aşılıyor. Ancak duş almadan deodorant kullanmak vücudumuzdan daha kötü kokuların yayılmasına sebep olur. Çoğu ter önleyici, koltuk altındaki faydalı bakterileri de öldürür ve bu durum bakterilerin çoğalmasına yol açar. Haliyle keskin ve kuvvetli bir koku ortaya çıkar. Antik Mısır halkı banyo sularına mükemmel kokulara sahip olan yağ ve sabunlar ekliyorlardı. Bu da onlar için hem sağlıklı aynı zamanda tertemiz bir yöntemdi!

 5. Bitkisel yağlar yaşlanma karşıtı bakım ürünleri arasında yer alıyordu Bitkisel yağların çok güçlü nemlendirici özellikleri vardır. Bu nedenle Antik Mısır halkı bu yağları, ciltlerinin daha genç görünmesi için kullandılar. Cildiniz yağlı olsa bile cilt bakım rutininde nemlendiricinin olmazsa olmaz bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Hindistan cevizi yağı şeklinde organik yağlar, cildinizi nemlendirerek kırışıklıkları önlemeye destek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.