+90 552 169 47 47

Düzenli olarak yaptırmanız gereken klasik cilt bakımının yanı sıra, tükettiğiniz besinlerle de vücudunuzu içeriden besleyerek cildinize yatırım yapabilirsiniz. Çoğu kişi yağlı ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmanızı söyler fakat neler tüketmeniz gerektiğinden bahsetmez. Cildinizi nemlendirmek, leke, akne ya da sivilcelerden arındırmak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için cilt bakımı yaptırdığınız gibi doğal ürünlerden de destek alabilirsiniz.

 Havuç: A vitamini bakımından oldukça zengin olan havuç, cilt için de oldukça faydalıdır. Bazı kozmetik cilt ürünlerinin içindekiler kısmında adı geçen retinol de, çoğu zaman havuç özlerini belirtmektedir. 

Ispanak: İçeriğinde oldukça bol miktarda bulunan A, C ve E vitaminleri ile cildi destekleyen ıspanak her türlü cilt probleminin tedavisinde kullanılabilmektedir.

 Domates: “Likopen” adı verilen bir bileşen içeren domates, cildiniz için antioksidan görevi görmekte ve cildi yaşlanma belirtilerine, yaşlılık lekelerine ve kırışıklıklara karşı korumaktadır.

 Kereviz: Bol lifli sebzelerin ilk sıralarında bulunan kereviz, cildi nemlendirme ve kırışıklık ile çatlakları azaltmada oldukça etkilidir. Kalorisi de oldukça az olan kerevizi salatalarınızda, yemeklerinizde ve mezelerinizde sık sık kullanabilirsiniz.

 Badem: Bademin içeriğinde, cilt sağlığı için oldukça önemli olan E vitamini bulunmaktadır. E vitamini cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaya yardımcı olmaktadır. Yüksek E vitamini içeriği sayesinde badem, belirtilerini yavaşlatmaktadır.

 Ananas: Demir, kalsiyum, B ve C vitaminleri açısından zengin olan ananas, hücrelerin çoğalmasına ve kolajen oluşumuna yardımcı olmaktadır.

 Brokoli: Cildin tam olarak korunmasını sağlamada ideal bir sebze olan brokoli, önemli miktarlarda C ve E vitamini içermektedir. Cildi serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korumaktadır ve tüm cilt sağlığını desteklemektedir.

 Yeşil Çay: Tanen adı da verilen yeşil çay, oldukça iyi bir antioksidandır ve cilt kırışıklıklarını azaltmakta, cilt yaşlanmalarını geciktirmektedir.

 Kabak Çekirdeği: Oldukça iyi bir çinko kaynağı olan kabak çekirdeği, bu özelliği sayesinde cilt için en sağlıklı ve en önemli minerali yapısında bulundurmaktadır. Çinko, temel kolajen seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır ve bu sayede cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

 Su: Vücudun toksin maddelerden arındırılmasına yardımcı olan ve cildin nemlendirilmesini sağlayan su, cildin nem dengesini koruyarak esnekliğini yitirmemesini sağlar. Su, cilt kırışması ve cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Cilt bakımı sadece kozmetik ürünlerle olmadığı gibi sadece beslenme ile de olmamaktadır. Beslenmenize dikkat ederek ve düzenli cilt bakımlarını yaptırarak sağlıklı cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir