+90 552 169 47 47

Hafif makyaj genellikle günlük makyaj olarak da nitelendirilebilir. Bunun yanı sıra özellikle yaz günlerinde yapılacak olan pek oldukça parti, kına ve düğün gibi organizasyonlarda oldukça fazla terleme ihtimali bulunduğu için tercih edilen makyaj biçimidir. Hafif makyaj çoğu zaman teni yoğun bir biçimde kaplayan ve örten makyajın tam aksine hem oldukça doğal görünen hem de ten üzerinde katman tabaka ağırlığı hissedilmeyen makyajdır. Böylelikle bu makyajı kusursuz güzelliğe haiz olmanız gerekmediği günlerde zamandan tutum etmek amaçlı da tercih edebilirsiniz. Makyaj yaparken ustalaşmış olmanıza gerek kalmayan hafif makyaj, ortalama olarak ancak 15-20 dakikanızı alacaktır.

Göz Makyajı Uygulaması

 Günlük makyaj yapımı için ilk olarak göz makyajından başlanılabilir. Göz kapağının üst kısmına ten rengi ile aynı tonlarda bir far uygulandıktan sonra kahverengi tonlarında bir far ile göz bitiminden göz bebeğine doğru kahverengi far hafifçe yayılarak göz makyajının far bölümü bitirilir. Far ile uyumlu olması için eyeliner fırçasına kahverengi fardan bir miktar alarak kirpik diplerine incecik sürerseniz oldukça dikkat cazibeli gözlere haiz olmanın yanı sıra yaptığınız makyaja uygun en organik görünümlü eyeliner uygulamasını da yapmış olursunuz. Yine de siyah ve bariz eyeliner sevenler için yapılacak muamele ise kahverengi ya da siyah bir eyeliner ile kirpik diplerinde hafif göz yaşına kadar incecik bir şerit çekilir. Günlük makyajlarda çoğu zaman kalın eyeliner tercih edilmediği için bu yönteme başvurulur. Eyeliner uygulanan göz makyajında kirpikler maskarasız bırakılmaz. Tercihe göre bir veya iki kat uygulanan maskara ile göz makyajı tamamlanmış olur.

 Ten Makyajı Uygulaması

 Günlük bir makyajda en önemli adım ten makyajıdır. Günlük makyaj ile de benzerlik gösteren hafif ten makyajının yapımında genellikle su bazlı fondöten ya da renkli nemlendirici tercih edilir. Yoğun pudralı fondötenler kullanılmaması gerekir çünkü bu durum cildin katmanlar halinde görünmesine neden olacaktır. Ayrıca su bazlı fondötenler zamanla oksitlense bile rengi koyulaşmaz ve cilt ile bütünlüğünü bozmaz. Böylelikle istenilen hafif makyaj elde edilen olur. Bütünlüğü sağlamak amaçlı fondöten üstüne cilt tonuna müsait olan bir pudra ile sabitleme işlemi yapılır. Kuru cilt tipinde kişilerin pudra kullanmaya ihtiyacı yoktur. Çünkü pudra makyajı sabitlemekle kalmayıp cilde mat bir görünüm sunar. Bu yüzden kuru ciltlerde pudra kullanımı pul pul bir görünüme sebep olur. Pudra uygulandıktan sonrasında ferdin cilt tonuna yakışan uygun renkte bir allık belli belgisiz uygulanır. Böylece günlük ten makyajınızı bitirmiş olacaksınız.

 Dudak Makyajı Uygulaması

 Hafif makyaj var ile yok arası yapılması gerektiği için dudak renginde yada tonlarında bir ruj ile dudaklar renklendirilir. Pek fazlaca makyaj firmasının koleksiyonunda bulunan bu renkli rujlar çoğu zaman “nude” ismi ile anılır. Günlük dudak makyajında dudaklarınıza kalem ile çerçeve yapmanıza gerek yoktur. Fakat ince dudaklara sahip olan kişiler çok fazla kalem ile dudaklarından taşırmadan uygulama yapabilirler. Aynı şekilde sürülen rujun kalıcılığını artırmak için dudaklar yalnızca çerçeve kısmından değil iç kısımlarından da kalem doldurulduğunda daha kalıcı ve olduğundan daha dolgun görünecektir. Bu adımı son zamanlarda popüler olan ve hafifçe makyaj için ülkü olan mat rujlar ile yaparsanız oldukça naturel görüneceğini farkına varacaksınız. Hafif makyaj hemen derhal her saç modeline uygun olduğundan her mevsim tercih edilen ve uygulanan bir makyaj türüdür. Kendi cilt tonunuza uygun olan ten ürünlerini bulduktan sonrasında hafifçe makyajınızı her gün bu biçimde kendi başınıza uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.