+90 552 169 47 47

Selülit ne demek diye merak ediyorsan en kolay tanımıyla buna bir dolaşım bozukluğu sorunu diyebiliriz.

 Sorunun temeline indiğimizde ise selülitin yağ hücreleri ile direkt bir ilişkisi bulunuyor. Özellikle hanımlarda cildin alt tabakasında çok fazla yağ hücresi depolanıyor. Bu yağ hücrelerinin arasından geçen bağ dokusu, erkeklerde genellikle çapraz olarak görülürken kadınlarda ise dikey olarak uzanıyor ve cildin üst katmanlarını daha derindeki dokulara bağlamaya yardımcı oluyor. Bu bağ dokuları arasında yağ hücreleri için boşluklar bulunuyor. Fakat yağ hücreleri genişleyip büyüdüğünde bu boşluklardan dışarı taşıyor ve bağ dokuları tarafınca sıkıştırıldığı için de cilt yüzeyinde girintili çıkıntılı bir imaj oluşturuyor. Bu biçimde açıklandığında selülitin yalnızca fazla kiloları olan insanlarda olduğunu düşünebilirsin. Ancak halk içinde sıska olarak tanımlanan ve hatta spor yapan bir çok insanda dahi selülit problemi görülebiliyor. Selülitin sebepleri hakkında kesin bir yargıya varılmasa da genetik faktörler, hormonal değişiklikler, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, kilogram alımı ya da kaybı gibi yaygın faktörler yer alıyor. Selülit kaç yaşlarında başlar sorusu da sıkça dört gözle beklenen mevzular arasında yer ediniyor. 14 yaş, hormonların çalışmaya başladığı devre kabul edildiği için selülitin başlangıç zamanının da ortalama olarak bu yaşlar olduğu düşünülüyor.

Selülitlerin Dereceleri Yoğun olarak bacak ve kalça bölgesinde görülen selülit sorunu karın ve kolda da oluşabiliyor. Lokal bir sorun olması nedeniyle bütün vücuda etki etmek yerine sıklıkla belli bir bölgede yoğunlaşıyor. Selülitin seviyeleri de farklı derecelerde isimlendiriliyor.

1. Derece Selülit: En hafifçe derecedeki selülitlerdir. Yatarken yada ayakta dururken görünmese de cilt dokusu sıkıştırıldığında ortaya menfaat. Dışarıdan bakıldığında pürüzsüz bir cilt görünümü vardır.
2.Derece Selülit: Yatar pozisyondayken görünmeyen ama ayaktayken ortaya çıkan selülitlerdir. Genellikle bacak ve kalça bölgesinde çukurlu cilt görünümü kaynaklanır.
3. Derece Selülit: Hem ayaktayken aynı zamanda yatarken rahatça görünebilen selülitlerdir. Bu tip ileri seviyedeki selülitlerde çukurlar daha derin bir görünüme sahiptir.

Selülit Oluşumunu Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler Direkt olarak selülite sebep olan bir yemek ve meşrubat olmasa da hali hazırda yatkınlığı bulunan kişilerde selülit problemini tetikleyen bazı gıda çeşitleri bulunuyor. Sürekli ve yoğun oranda sağlıksız yiyecekler ile beslenmek, selülit neden olur sorusunun yanıtlarından biri olarak gösterilebilir. Selülit sorunuyla baş ederken aşırı yağlı, oldukça fazla soslu ve tuzlu yemeklerden de kaçınmanda fayda var. Ayrıca kafein de selüliti tetikleyen unsurlar içinde yer alıyor. Hayatından kafeini tamamen çıkarman olası olmasa da alım sıklığını azaltman da selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Unutmamalısın ki her şey ölçüde gizli. Tuzu, pirinci, kızartmaları ve turşuyu azca oranda ve daha seyrek aralıklarla yiyerek hem selülit görünümünü azaltmaya destek olabilir bununla beraber canının çektiği her şeyi tadabilirsin. Daha konforlu bir yaşam için yediğin her şeyde ölçülü olmaya dikkat etmende yarar var.

Selülitten Kurtulmak Mümkün mü?

 Selülitten kurtulmak için öncelikle sebeplerini iyi anlamak gerekiyor. Selülit nasıl geçer sorusunun yanıtı bu sebeplerde yatıyor. Eğer fazla kilolar ve hareketsizlik nedeniyle selülitlerin oluştuysa bu sorunu daha hareketli bir yaşam ve sıhhatli beslenme ve uzman ekibimizden alacağınız yardımlarla çözebilirsin. Fakat sorun genetik yatkınlıktan kaynaklanıyorsa bundan tamamen kurtulmak için bir yöntem bulunmuyor. Deneyeceğin değişik tekniklerle ve ömür düzeninde yapacağın değişimlerle büyük oranda selülit görünümünü azaltabilirsin. Profesyonel anlamda yardım almak istiyorsan akustik dalga terapisi ve radyoterapi gibi farklı alternatifleri de deneyebilirsin. Fakat bu tedavilerin etkilerini uzun süreli görmek istiyorsan yaşamında birtakım noktalara dikkat etmen gerekiyor. Selülit sporla geçer mi sorusunun net bir cevabı olmasa da sporun fazla yağ dokularını eritmeye destek olduğu ve selülit görünümünü azalttığı biliniyor. Ayrıca bol su içerek dolaşımı hızlandırmak ve sebze ağırlıklı beslenmek de bu noktada selülitten kurtulmak için yararlı olan değişiklikler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.